Vojenské zpravodajství uspořádalo již podruhé workshop pro finalisty kybersoutěže

25.06.2019 | Tiskové zprávy


Vojenské zpravodajství již podruhé uspořádalo ve svém Národním centru kybernetických operací odborný workshop pro finalisty celostátní kybernetické soutěže, kterou pořádá  česká pobočka neziskové a vzdělávací organizace AFCEA (Armed Forces Communication & Electronics Association). Workshop je zároveň součástí odborné přípravy týmu, který bude Českou republiku reprezentovat na celoevropském finále.

Převážně středoškolští studenti navštívili v úterý 25. června Národní centrum kybernetických operací, kde se dozvěděli podrobnosti o jeho činnosti, rozšířili si vědomosti v oblasti forenzní analýzy a vyzkoušeli si také praktické ukázky. V prvním bloku se studenti seznámili se základními pojmy, procesy při forenzní analýze a osvědčenými nástroji jak pro platformu Windows, tak Linux.

V praktické části zúročili studenti vědomosti, které získali v úvodní teoretické přednášce a společně s lektory si vyzkoušeli různá řešení přímo jedné ze složitějších úloh národního finále kybernetické soutěže, kterou při finálovém klání v dubnu vyřešili pouze dva soutěžící. Na závěr si studenti mohli sami zkusit statickou analýzu malweru a pokusit se odhalit jeho škodlivé funkce.

Celorepubliková kybernetická soutěž se zaměřuje na znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti a informačních a komunikačních systémů. Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 3 823 studentů z více než stovky středních škol. Tým finalistů bude navíc reprezentovat Českou republiku na celoevropském finále. Hlavním odborným garantem soutěže je v České republice Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Vojenské zpravodajství se letos aktivně zapojilo do již třetího ročníku kybernetické soutěže, a to jak v organizační, tak expertní rovině. Záštitu kybersoutěži udělil vedle dalších státních institucí či neziskovýc organizací také ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun,