Vojenské zpravodajství se prezentovalo na veletrhu IDET

03.06.2019 | Tiskové zprávy


Vojenské zpravodajství se minulý týden zúčastnilo mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně. Jeho zástupci zde prezentovali své dva nové prvky – Národní centrum kybernetických operací a národní Satelitní centrum SATCEN ČR. Vojenské zpravodajství se na IDETu představilo vůbec poprvé.

Během všech tří dnů mohli lidé z řad odborné a následně i široké veřejnosti navštívit stánek Vojenského zpravodajství, seznámit se s činností těchto dvou prvků a diskutovat se zástupci jak kybernetického, tak satelitního centra. Vojenské zpravodajství se zde prezentovalo společně s Ministerstvem obrany, jehož je služba přímou součástí.

Národní centrum kybernetických operací buduje Vojenské zpravodajství na základě rozhodnutí vlády, ve kterém pověřuje zajišťováním kybernetické obrany České republiky právě Vojenské zpravodajství. K tomu v současné době probíhá také legislativní proces, který ukotví kybernetickou obranu v českém právním systému a dovrší svěření tohoto úkolu Vojenskému zpravodajství.

Na základě závazků vůči Severoatlantické alianci v oblasti obrazového zpravodajství vzniká ve Vojenském zpravodajství zároveň Satelitní centrum SATCEN ČR, které bude poskytovat obrazové informace jak vojenským strukturám, tak civilní sféře, například Integrovanému záchrannému systému. K zahájení operačních úkolů dojde na začátku příštího roku.