Sbírka Společně proti Crohnovi vynesla přes čtvrt milionu korun

23.05.2017 | Tiskové zprávy


Ke konci dubna realizovali vojáci Armády České republiky, příslušníci Ministerstva obrany a zaměstnanci státních podniků a příspěvkových organizací resortu MO ve spolupráci s Charitou ČR a hnutím Stonožka finanční sbírku s názvem Společně proti Crohnovi. Záštitu nad sbírkou poskytl ředitel Vojenského zpravodajství plukovník Jan Beroun. Celkově se podařilo vybrat úctyhodných 277 568 Kč a výtěžek byl věnován Dětské klinice Fakultní nemocnice Plzeň na zlepšení léčebného procesu u dětí, které onemocněly Crohnovou chorobou. Symbolický šek s touto částkou si v pátek převzal ředitel plzeňské nemocnice Václav Šimánek.

V pátek 19. dubna se v prostorách Pražského arcibiskupství uskutečnil slavnostní ceremoniál, při kterém ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek obdržel symbolický šek na částku více než čtvrt milionu, která se podařila ve sbírce pro děti trpící Crohnovou chorobou vybrat. Předávání se uskutečnilo za přítomnosti kardinála Dominika Duky či zakladatelky hnutí Stonožka Běly Jensen.


Crohnova nemoc je nevyléčitelné chronické zánětlivé onemocnění různých částí trávicího traktu, které má kolísavý průběh. Počet nemocných se každoročně zvyšuje a mezi pacienty se stále více objevují i děti. Právě jim má za cíl pomoct sbírka Společně proti Crohnovi. Jen v plzeňské fakultní nemocnici se s „Crohnem" léčí desítky dětských pacientů. Neprospívají, často nerostou, většinu z nich trápí teploty a především průjmovitá onemocnění.


Výtěžek sbírky byl plně věnován Dětské klinice Fakultní nemocnice Plzeň, která v této souvislosti spojila své síly s výzkumným centrem aplikovaných věd Západočeské univerzity za účelem zlepšení diagnosticko-léčebného procesu Crohnovy choroby u dětí.


Akce se zúčastnili vojáci Armády České republiky, příslušníci Ministerstva obrany a zaměstnanci státních podniků a příspěvkových organizací resortu obrany. Sbírka byla uskutečněna ve spolupráci s Charitou České republiky a hnutím Stonožka, které dlouhodobě spolupracuje s Ozbrojenými silami ČR. Do sběrných kasiček, které byly umístěny u jednotlivých útvarů a organizačních celků, mohli vojáci a zaměstnanci přispívat od 17. do 27. dubna. Sbírku podpořilo také několik firem a celkem se vybralo 277 568 Kč.