Ředitel Vojenského zpravodajství se zúčastnil konference o kybernetické bezpečnosti

27.05.2019 | Tiskové zprávy


V pražském hotelu President dnes ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun vystoupil na konferenci Kybernetická bezpečnost. Tu zorganizovaly Lidové noviny pod hlavičkou Mafra Events a do diskuze se zapojili jak zástupci státních institucí, tak představitelé komerční sféry a odborné veřejnosti.

Kybernetickou obranu bude na základě rozhodnutí vlády zajišťovat Vojenské zpravodajství. Jan Beroun proto v úvodu vystoupení nastínil současný stav návrhu novely zákona o VZ, který mu svěřuje kompetence v oblasti kybernetické obrany. V těchto dnech se uzavírá mezirezortní připomínkové řízení návrhu, který bude následně odeslán k projednání vládě.

Ředitel Vojenského zpravodajství ocenil aktivní zapojení veřejnosti: „Přišlo obrovské množství připomínek. To je dobře, naznačuje to totiž, že odborná i laická veřejnost má o problematiku kybernetické obrany zájem,“ uvedl s tím, že diskuze byla přínosná a výsledkem bude „precizně vypracovaný“ zákon.

Z pohledu ochrany soukromí je zákon minimalistický

V otázce rovnováhy mezi právem na bezpečnost a právem na ochranu soukromí a osobních údajů Jan Beroun potvrdil, že novela byla navržena „minimalisticky“ a soustředí se pouze na to nezbytné, co potřebuje Česká republika, aby dokázala detektovat nebezpečí v kybernetickém prostoru, které mají dopad na její obranu. „Žádným způsobem nechce zasahovat do oblasti utajování přepravovaných zpráv, důvěrnosti přepravovaných zpráv, osobních údajů a podobně. Na to dnes máme v zákoně jiné nástroje a pro kybernetickou obranu toto nepotřebujeme,“ potvrdil.

Opatření v oblasti kybernetické obrany bude činit nejen VZ

Aktivní působení Vojenského zpravodajství nebude podle Berouna tím hlavním, čím se bude tato služba podle novely zákona zabývat. „Zákon předpokládá, že na základě našich zjištění budeme velmi úzce spolupracovat s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, armádou a s policií, protože řada případů má kriminální pozadí a policie by měla být činná při vyšetřování.“ Tato kapitola bude podle Berouna velmi složitá především z hlediska implementace – místo činu kyberútoku bude potřeba zajistit, ale současně s tím učinit opatření, aby útok nepokračoval a aby byli pachatelé zajištěni.

Aktivní záloha v oblasti kybernetické obrany? Veřejnost má zájem

Ředitele VZ Jana Berouna velmi potěšil zájem podnikatelských subjektů, kterých se bude zákon týkat. Ředitelé významných podniků podle jeho slov podporují myšlenku aktivní zálohy v oblasti kybernetické obrany. „Zájem nás postrčil k tomu, že se dnes snažíme vybudovat systém, který by především časově nezatěžoval naše odborníky. Je to dobře i pro Českou republiku – nepotvrzují se tak slova o tom, že lidé nemají zájem o bezpečnostní dění a nemají zájem podílet se na obraně ČR.“

Autor: Odbor komunikace MO